1 List do Koryntian
Część 24
1 List do Koryntian
Część 24
Główne zagadnienia:
Skąd pochodzi wyraz „charyzmat”? Co ma wspólnego grecki oryginał tego słowa z wyrazem „łaska”? Jakie jest więc właściwe (w odróżnieniu od potocznego) znaczenie obu tych słów? W jakim kontekście pojawiają się one w Biblii? Jakie znaczenie dogmatyczne i praktyczne ma to dla nas dzisiaj?
3 godz. 46 min
1 List do Koryntian
Święci w Pośrodku Rozpusty – 1 List do Koryntian: Wstęp
Jaki wpływ na pierwszych chrześcijan w Koryncie miała kultura ich miasta: mieszanka portowego merkantylizmu, rozwiązłej greckiej religii i żelaznej rzymskiej pragmatyczności? Jak wyglądał proces głoszenia Ewangelii i powstania pierwszego kościoła w Koryncie? Co było przyczyną powstania tekstu, który dziś znamy jako 1 List do Koryntian?
Schizma, Herezja, Anatema – 1 List do Koryntian: Część 1
Jak wygląda bezpośredni kontekst napisania 1 Listu do Koryntian? Dlaczego ani model dyscyplinarno-partykularny, ani doktrynalno-uniwersalny nie sprawdza się w interpretacji tego Listu? Na czym polega biblijne rozumienie schizmy i herezji i jaki ma związek z celem i planem napisania tego Listu?
Prawdziwy Młot na Prawdziwe Czarownice
Jak 1 List do Koryntian demonstruje duchowe rozeznawanie i podejmowaną na jego podstawie akcję? Jak powstaje teologia usprawiedliwiająca jawny grzech? Na czym polega odstępstwo oparte na teologii ekskluzywnej jednego „źródła”?
Zbrodnie Hipokrytów i Brednie Uczonych
Jak Biblia przedstawia właściwe i niewłaściwe podejście do mocy Bożej i związanych z nią znaków? Jakie postawy składają się na potrójny żydowski „zakwas”, przed którym ostrzegał uczniów Pan Jezus? Na czym polegają greckie „sprzeczne twierdzenia rzekomej wiedzy” (1 Tm 6,20), przed którymi ostrzega Paweł?
Kościół Zbudowany Na Planie Krzyża – Część 1/2
Co oznacza przywrócenie dziś w Ciele Chrystusa centralnego znaczenia Krzyża w jego oryginalnej, świeżej, surowej i niewygodnej dla religijnego umysłu wymowie? Dlaczego umiejscowienie Chrystusa Ukrzyżowanego w centrum życia chrześcijańskiego nie tylko nie umniejsza prawdy o Zmartwychwstaniu, ale wręcz pozwala ją dopiero wtedy zaaplikować w pełni jej mocy? Co to znaczy, że Krzyż ma się znajdować w centrum głoszenia i w centrum głoszącego?
Kościół Zbudowany Na Planie Krzyża – Część 2/2
Jak znajomość krzyża Chrystusa wpływa na naszą znajomość Ojca? W jaki sposób krzyż Chrystusa udziela mocy kościołowi? Co w świetle krzyża Chrystusa stanowi właściwy cel napisania 1 Listu do Koryntian?
Kościół Dojrzewający W Ukrzyżowanym
Na rozstaju jakich dwóch dróg duchowych staje każda nowonarodzona osoba? Jak zapobiec infantylności kościoła lokalnego? W jaki sposób plan pisania całego 1 Listu do Koryntian odzwierciedla postać Ukrzyżowanego?
Małżeństwo. Cała praktyka w świetle Słowa Bożego (Część 1/4)
Skąd taki atak w dzisiejszym świecie na małżeństwo? Czy ma ono charakter wyłącznie duchowy czy może tylko cielesny? Czy Pan Jezus i Paweł Apostoł byli przeciwni małżeństwu? Jak Bóg wprowadził małżeństwo w życie ludzi?
Małżeństwo. Cała praktyka w świetle Słowa Bożego (Część 2/4)
Co to znaczy, że Bóg stworzył człowieka jako... małżeństwo? Jakie warunki musi spełnić para, by Bóg pobłogosławił ich jako małżeństwo? Jak Pan Jezus przywraca oryginalny Boży wzór małżeństwa i jakie znaczenie ma to dziś dla nas jako chrześcijan?
Małżeństwo. Cała praktyka w świetle Słowa Bożego (Część 3/4)
Czym jest małżeństwo ekskluzywnie chrześcijańskie? Na jakich zasadach opiera się jego nierozerwalność? Jaki daje nam punkt widzenia na inne rodzaje związków?
Małżeństwo. Cała praktyka w świetle Słowa Bożego (Część 4/4)
Na czym polega ustanowiona przez Boga nierozerwalność chrześcijańskiego małżeństwa? Czym są tzw. „wyjątki” u Mateusza i Pawła oraz czy mają jakiekolwiek zastosowanie w praktyce chrześcijańskiego pożycia małżeńskiego? Jak wobec dzisiejszego kryzysu instytucji małżeństwa powinna wyglądać zgodna ze Słowem Bożym praktyka pastoralna w pracy z parami małżeńskimi?
Najcudowniejsza Z Cudownych Tajemnic Boga
Najcudowniejsza Z Cudownych Tajemnic Boga... to tajemnica.
Jedyne, Prawdziwe Ciało Chrystusa
Jakie znaczenie dla rozumienia Ciała Chrystusa ma związek Adama i Ewy? Którym rozumieniem słowa „ciało” posługuje się Biblia, gdy mówi o Ciele Chrystusa? Jaką naturę i charakter ma całość Ciała Chrystusa?
Niech Żyje Martwe Ciało!
Jakie znaczenie dla rozumienia Ciała Chrystusa ma związek Adama i Ewy? Którym rozumieniem słowa „ciało” posługuje się Biblia, gdy mówi o Ciele Chrystusa? Jaką naturę i charakter ma całość Ciała Chrystusa?
Wieczerza Pańska cz. 1/2
Czego dowiadujemy się na temat Wieczerzy Pańskiej z wszystkich opisów jej ustanowienia zawartych w Biblii? Ile „pamiątek” składa się na jedną Wieczerzę Pańską? Jak się ma w Słowie Bożym „łamanie chleba” do Wieczerzy Pańskiej?
Wieczerza Pańska cz. 2/2
Jaki związek z Wieczerzą Pańską ma „mowa w Kafarnaum” z 6 rozdziału Ewangelii Jana? Jak nauczanie Pana Jezusa o tajemnicach Królestwa, pokarmach i tym, co pochodzi z serca odnosi się bezpośrednio do znaczenia Wieczerzy Pańskiej? Czym według samego Pana Jezusa jest „jedzenie” Jego ciała i „picie” Jego krwi?
Kobiety w Nowym Przymierzu cz. 1/6: Sprzeczności Nie Do Utrzymania
Czemu niebiblijne doktryny na temat roli i miejsca kobiet w kościele, wciąż pokutujące w niektórych środowiskach ewangelikalnych, stanowią jedną z najgorszych i najbardziej raniących Ciało Chrystusa kontrowersji? Jak brzmią niebiblijne tezy, na bazie których zostały zbudowane „anty-kobiece” nauczania i praktyki kościelne? Skąd z całą pewnością wiemy, że te tezy są niebiblijne?
Kobiety w Nowym Przymierzu cz. 2/6: Mojżesz Cywilizowany
Jak wyglądała sytuacja kobiet w znanych nam kulturach i cywilizacjach starożytnych? Jak w porównaniu z poganami prawo Mojżeszowe zmieniało tę sytuację na lepsze? Jak ten postęp przygotował „rewolucję obyczajową” wprowadzoną następnie przez Pana Jezusa?
Kobiety w Nowym Przymierzu cz. 3/6: Rewolucja Jezusa
Dlaczego samo przyjście na świat Jezusa było ze strony Boga ruchem emancypacyjnym? Jak Jezus nauczał oraz wprowadzał w życie prawdę o równości płci? Jak Jezus odnosił się w konkretnych sytuacjach do „kobiecych” kwestii?
Kobiety w Nowym Przymierzu cz. 4/6: Jak Kościół Pierwotny Utrzymał „Przewrót Obyczajów”?
Jak chrześcijaństwo „wywróciło cały świat do góry nogami” w kwestii godności kobiet? Jak wyglądała sytuacja i służba kobiet w kościele pierwotnym? Jak chrześcijaństwo wpłynęło na równouprawnienie kobiet w kulturze i regułach życia społecznego?
Kobiety w Nowym Przymierzu cz. 5/6: Koniec Bzdurnych
Na czym polegają problemy egzegetyczne związane z fragmentem 1 Kor 11, 2-16? Jak do nich podejść? Co stanowi właściwe tło tematyczne i kontekst tej perykopy? Jak zatem powinno brzmieć właściwe tłumaczenie tego tekstu? Jakiego rodzaju interpretacja doktrynalna może z niego wynikać?
Kobiety w Nowym Przymierzu cz. 6/6: Rozbrajanie Ostatnich
Do jakich powszechnych obyczajów greckich i rzymskich nawiązuje Paweł, gdy pisze o nakrywaniu głowy? Na czym polega znak „dla aniołów”? Jak brzmią właściwe tłumaczenia perykop biblijnych najczęściej używanych w kontekście służby kobiet i ich miejsca w kościele? O czym naprawdę mówią te fragmenty? Jak powinniśmy je stosować dzisiaj?
Wszystkie Rzeczy Ducha Świętego: Koniec Ignorancji
Czym są oraz na czym czym polegają teologie: cesacjonistyczna i kontynuacjonistyczna? Skąd związana z nimi kontrowersja i czy istnieje szansa na jej rozwiązanie? Czym są - według definicji Słowa Bożego - „rzeczy” Ducha Świętego i jaki mają związek z tematem „charyzmatów”?
Mamy Się Spodziewać Cudów? (Doświadczenie Nadprzyrodzonego Po Upadku Ludzkości)
Czy mamy prawo spodziewać się dziś w ramach posługi charyzmatycznej doświadczeń nadprzyrodzonych? Jeśli tak, to jakich? Czy cudowne manifestacje Bożej mocy kiedykolwiek się skończyły lub chociaż zostały na jakiś czas wstrzymane? Jak wyglądało doświadczenie nadprzyrodzonego w najgorszych epokach ludzkości, czyli po opuszczeniu raju, a przed powstaniem Mojżesza i wyjściem Izraela z Egiptu?
Jak Bardzo Charyzmatyczne Było Stare Przymierze?
Jakiego nowego znaczenia i wymiaru nabrały cuda od wystąpienia Mojżesza? Czy zdarzyła się kiedykolwiek posucha „cudowności”? Jak charyzmatyczna usługa była kontynuowana, zwłaszcza przez proroków, aż do przyjścia Pana Jezusa?
Jezus: Ostateczny Wzór Charyzmatyka
Co odróżniało Jezusa od wszystkich cudotwórców Starego Testamentu? Czemu naoczni świadkowie Jego działań z całą stanowczością stwierdzali, że jest to nowy rodzaj nauczania o niespotykanej dotąd mocy i władzy? Jaką mocą posługiwał się Jezus? Dlaczego nadprzyrodzone dzieła, jakich dokonywał Słowo Boże nazywa nie tylko cudami, ale wręcz znakami? I wreszcie: jakie ma to znaczenie dla nas dzisiaj?
Kościół: Godna Żona Chrystusa Cudotwórcy
Jak księgi Nowego Przymierza opisują obecność i zastosowanie charyzmatów w życiu i misji kościoła? Jak trwanie darów charyzmatycznych w kościele opisują świadkowie kolejnych pokoleń chrześcijan, począwszy od tzw. ojców kościoła? Jak Słowo Boże przekonuje nas, że charyzmaty są i mają być obecne w kościele aż do paruzji? Na czym polega ewangelizacyjne, doksologiczne i edyfikacyjno-pastoralne znaczenie charyzmatów w Ciele Chrystusa?
Charyzmaty: Charakterystyka Według Listy Rzymskiej i Korynckiej
Jak sklasyfikował charyzmaty apostoł Piotr? Jakiego szczegółowego rozróżnienia dokonał apostoł Paweł w Liście do Rzymian i Liście do Koryntian? Czym charakteryzują się poszczególne dary Ducha?
Charyzmaty vs. „Herezmaty”: Czego Duch Święty Nie Robi W Kościele?
Jak rozróżniać zjawiska i doznania pojawiające się podczas wspólnej modlitwy w nurcie tzw. "duchowości charyzmatycznej”? Czy wszystkie te manifestacje są nadprzyrodzone i pochodzą od Ducha Świętego? Skąd się wzięły we współczesnym nurcie kościołów pentekostalnych? Jak Słowo Boże nakazuje nam usuwać „podróbki” działania Ducha Świętego oraz kultywować i rozwijać autentyczne charyzmaty?